Szanowni Mieszkańcy Gminy Kolno

Przekazuję Państwu „Raport o stanie Gminy w 2021 roku”. Podczas sesji w dniu 26 lipca 2022r. odbędzie się debata na temat tego dokumentu. Zachęcam Państwa do oglądania transmisji z obrad sesji Rady Gminy i do zapoznania się z treścią Raportu.

Gmina Kolno stara się zapewnić zrównoważony rozwój i balans pomiędzy różnymi rodzajami wydatków. Dążymy do tego, by każdy mieszkaniec Gminy miał zaspokojone potrzeby niezbędne do spokojnego i godnego życia. Wszyscy musimy jednak pamiętać, że Gmina to nasz wspólny dom. Dom, który wspólnie budujemy i o który powinniśmy dbać. To od nas samych zależy jak będzie wyglądać nasza mała ojczyzna i jak się w niej będzie mieszkać. Na komfort naszego życia wpływa wiele czynników: od poziomu edukacji i bezpieczeństwa, wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, od kanalizacji i sprawnego naprawiania dróg po ciekawe zajęcia organizowane dla Mieszkańców przez instytucje kultury i stowarzyszenia. Elementami spajającymi to wszystko są niewątpliwie czynniki prawne i pieniądze.

Jak wynika z analizy Raportu sytuacja finansowa Gminy jest stabilna. Gmina na bieżąco reguluje swoje zobowiązania wobec banków, kontrahentów i pracowników. Posiada zdolność inwestowania. Pozyskuje środki pozabudżetowe.

W roku 2021 wpłynęło do budżetu naszej Gminy 6 620 461,89 zł środków zewnętrznych.

Dzięki racjonalnie prowadzonej polityce finansowej w naszej Gminie udało się zaoszczędzić na wydatkach bieżących kwotę prawie 1 mln zł – 999 551,87 zł.

Rok sprawozdawczy zakończył się wynikiem dodatnimnadwyżką budżetową ( jest to różnica między dochodami ogółem a wydatkami ogółem) w wysokości 4 832 117,41 zł.

Udało się również wypracować nadwyżkę operacyjną w wysokości 908 269,60 zł (nadwyżka operacyjna to różnica pomiędzy dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi).

Wypracowana nadwyżka daje możliwość spłaty bieżącego zadłużenia i realizacji inwestycji oraz świadczyotym, że Gmina dobrze gospodaruje budżetem.

Piotr Szulc

Wójt Gminy Kolno