W całej Europie ma miejsce zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC. W Polsce zmiana ma nastąpić w 2022 r., w czterech etapach na poszczególnych obszarach:

  • etap 1: od 28 marca 2022 r., woj. lubuskie i dolnośląskie;
  • etap 2: od 25 kwietnia 2022 r., woj. zachodnio-pomorskie, pomorski, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie;
  • etap 3: od 23 maja 2022 r., woj. łódzkie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie;
  • etap 4: od 27 czerwca 2022 r., woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie.

Tylko odbiorniki cyfrowe (telewizory i dekodery) zgodne z powyższym standardem będą zdolne do odbioru programów telewizji naziemnej.

21 marca ruszył nowy rządowy program dofinansowania zakupu odbiornika cyfrowego w związku ze zmianą standardu nadawania telewizji naziemnej. Szczegółowe informacje nt. dofinansownia w załączonym poniżej pliku.

Inormacje o dofinansowaniu

Informacje techniczne w plikach poniżej:

Konfiguracja dekodera DVB-T2

Konfiguracja nowego telewizora