Kiedy Rzecznik Praw Dziecka przyjeżdża do małej warmińskiej placówki edukacyjnej, to z pewnością dzieje się coś niezwykłego! „Dzisiaj mamy święto. Jesteśmy dumni i razem z Mateuszem cieszymy się jego wielkim sukcesem.” - mówiła Agata Milewska, Dyrektor Publicznego Specjalnego Katolickiego Ośrodka Edukacyjno-Wychowawczego w Kruzach, która w murach swojej placówki gościła Rzecznika Praw Dziecka, Mikołaja Pawlaka.

Piątkowa wizyta Rzecznika związana była z ogólnopolskim konkursem plastycznym, tematem którego były prawa dziecka. Mateusz Bloch, uczeń Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Kruzach zdobył główną nagrodę w swojej kategorii wiekowej. „Taka jest moja decyzja, że nagrody główne wręczam osobiście. To wzruszająca chwila. Najcenniejsze są spotkania z wami”- komentuje Mikołaj Pawlak składając na ręce zwycięscy gratulacje oraz podziękowania: „Było tysiące prac, jednak te, które wygrywały, wygrywały jednomyślnie… Czasem obraz przemawia bardziej niż spisane konwencje. Dziękuję ci bardzo za twoją pracę”.

Mateusz, który z zaangażowaniem rozwija swoją pasję skromnie odpowiada, że nie spodziewał się wygranej. Jak mówi: „Niektóre rzeczy łatwiej jest narysować niż powiedzieć. Mój obraz przedstawia anioła stróża, który prowadzi za rękę dziecko. Anioł symbolizuje dorosłego, który prowadząc przez życie dziecko chroni je przed niebezpieczeństwami, takimi jak wyzyskiwanie, narkotyki, zbyt ciężka praca czy praca, która przeszkadza dziecku w nauce”.

Wizyta Rzecznika Praw Dziecka w naszej gminie to ważne wydarzenie. Jak podkreśla Dyrektor Ośrodka „móc gościć tak ważną osobistość w tak pięknej, radosnej chwili to ogromne wyróżnienie dla naszej placówki”. Uczniowie przywitali swojego gościa prezentując autorski spektakl pt. „Królestwo Jezusa Chrystusa”, co ze wzruszeniem komentował Mikołaj Pawlak: „To było bardzo wzruszające. Jakże to są zupełnie inne emocje. Wszystkim dziękuję za to, że tak to przygotowaliście, to było coś niesamowitego. Wielkie ukłony ode mnie”.