Wolontariusze z wiejskich szkół, choć mają zdecydowanie mniejsze możliwości podejmowania dużych inicjatyw niż ich koledzy w miastach, to bez wątpienia mają wielkie serca, dobre pomysły i co najważniejsze- działają skutecznie.

9 czerwca 2018 roku w Kabinach (Gmina Kolno) miały miejsce Gminne Obchody Dni Rodziny.Podczas imprezy, z inicjatywy Szkolnego Klubu Wolontariatu działającego przy Szkole Podstawowej w Kolnie, odbyła się duża akcja charytatywna przeprowadzona na rzecz absolwentki szkoły- Doroty Raczkowskiej, która 2 lata temu uległa wypadkowi komunikacyjnemu- przeżyła zderzenie z pociągiem. Dziewczyna znajduje się w stanie świadomości minimalnej - czyni drobne, jednak znaczące postępy w powrocie do zdrowia.

W akcję ,,Biegiem po Dorotę” włączyła się ogromna, jak na warunki wiejskie, społeczność lokalna. Na starcie biegu stanęło 137 biegaczy, którzy pokonali symboliczny dystans 600 metrów w dowolnej dla siebie formie. Dozwolony był zarówno bieg, trucht, jak i marszobieg czy spacer    –każdy mógł pokonać trasę zgodnie ze swoimi możliwościami. W wydarzeniu wzięły udział zarówno osoby indywidualne, jaki całe rodziny. Na starcie stanęli: Włodarze Gminy, uczniowie i absolwenci Szkoły oraz ich rówieśnicy z pobliskich placówek,osoby starsze, mieszkańcy gminy, a także przyjezdni goście. Pobiegli również strażacy.

Oprócz biegu, wolontariusze zorganizowali ,,Kiermasz Charytatywny”. Dochód z podjętej inicjatywy został przekazany mamie Doroty, z przeznaczeniem na potrzeby poszkodowanej córki: rehabilitację, leczenie i inne bieżące wydatki, których zaspokojenie jest niezbędne każdego dnia.

Do akcji włączyli się liczni Sponsorzy- firmy z powiatów olsztyńskiego i bartoszyckiego. Wśród wspierających akcję znalazły się: Transcom Worldwide Poland- Olsztyn, ARM(A. i R. Mroczkowie)- Bisztynek, Mazuria ( produkcja jachtów i łodzi)- Galiny, Państwo J. i K. Przybylscy- Kolno, EWROL- Lutry, Lewiatan- L. Wierzchnicki- Kolno, Plexer Studio Reklamy- Bartoszyce, Kwiaciarnia – Monika Mierzwińska–Mucha- Bisztynek i Pani Anna Hak-Kamińska. Partnerami w przygotowaniu przedsięwzięcia były też lokalne instytucje: Sołectwo Kabiny- z osobistym zaangażowaniem Pani Krystyny Krasuskiej, Gminny Ośrodek Kultury oraz Gmina Kolno. W wydarzenie zaangażowane były również Joanna Marczak(absolwentka SP w Kolnie) i Beata Raczkowska(siostra Doroty).

Podobnej akcji na terenie gminy jeszcze nie było. Organizatorzy zebrali liczne słowa uznania za podjętą inicjatywę. Młodzież ze Szkolnego Klubu Wolontariatu wykazała się zaangażowaniem, pomysłowością, a przede wszystkim empatią i solidarnością z koleżanką, która walczy o powrót do zdrowia. Budujący jest fakt, że w obliczu ludzkiej tragedii istnieje grupa ludzi wrażliwych, którym los potrzebujących nie jest obojętny – dowiedli tego nie tylko Wolontariusze, ale też wszyscy, którzy zdecydowali się wziąć udział w wydarzeniu.

Akcja spełniła jeszcze jedno ważne zadanie. Oprócz integracji społeczności lokalnej, promocji aktywności sportowej, podjęła pierwszą próbę integracji Doroty z otoczeniem, w tym z rówieśnikami – Organizatorami biegu.

Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu: Bogusława Lechman i Elżbieta Bancerz pragną serdecznie podziękować: Sponsorom, Partnerom akcji, społeczności lokalnej, Gronu Pedagogicznemu i Obsłudze Szkoły oraz niezastąpionym, wspaniałym Wolontariuszom:

Natalii Banaszek, Sarze Behrendt, Danielowi Denisiuk, Wiktorii Głowackiej, Wiktorowi Jasińskiemu, Aleksandrze Leonowicz, Urszuli Myller, Kamili Nowotka, Karolinie Nowotka, Natalii Olszewskiej, Oliwii Pyrczak, Wiktorii Sobczak, Katarzynie Wochowskiej i Aleksandrze Wolińskiej.

       To, co ich łączy, to duża wrażliwość i chęć pomagania innym. W dobie pogoni za indywidualnym dobrem, bardzo ważne jest, by takich młodych ludzi było jak najwięcej. Oni dają dobry przykład.