okladka

list

Piotr Janczerski, właściwie Piotr Janik (ur. 8 września 1938 w Łodzi, zm. 6 marca 2018 tamże) – polski wokalista i autor tekstów piosenek, także aktor, scenarzysta i reżyser.

Życiorys Pana Piotra Janczerskiego

Ukończył Państwową Szkołę Instruktorów Teatralnych w Łodzi. Uprawnienia aktora estradowego uzyskał w 1961 roku. W 1963 r. został konferansjerem, a później wokalistą zespołu Niebiesko-Czarni, z którym współpracował od 1963 do 1967 i z którym w 1967 roku wystąpił w filmie pt. Mocne uderzenie. Po odejściu z zespołu (1967) założył folkowy zespół No To Co, z którym związany był do 1971 r.

We wrześniu 1971 roku utworzył zespół Bractwo Kurkowe 1791, który działał pod tą nazwą do 1977 r., a w latach 1978–1980 pod nazwami Bractwo i Express Band. Po rozwiązaniu zespołu powołał do życia m.in. grupę Fraction z którą dokonał nagrań radiowych. Od połowy lat osiemdziesiątych artysta reżyserował widowiska plenerowe i współpracował z grupą Babsztyl (1983–1985). Zajmuował się także kompozycją oraz pisaniem tekstów piosenek i scenariuszy programów dla dzieci.

W 1993 roku reaktywował grupę No To Co, z którą koncertował w Polsce oraz USA i Kanadzie. Wśród nagród, które zdobył, jest medal 200-lecia USA za przygotowane widowiska Wieczerza wigilijna u księcia Radziwiłła, Panie Kochanku dla Polonii amerykańskiej. Za popularyzację polskiego folkloru otrzymał nagrodę państwową III stopnia Ministra Kultury i Sztuki oraz nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji.

W 2016 r. zrealizował 1. część tryptyku „Z mojego śpiewnika domowego” - solowy, autorski album zawierający 11 piosenek premierowych i 1 cover; tytuł albumu: Piotr Janczerski. Powracamy tak jak ptaki

Źródło strony:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Janczerski

 

Będzie tu Pana brakowało Panie Piotrze!