W dniach 19-23 października 2017r. 22-osobowa delegacja z Gminy Kolno gościła w Gminie Belm w Niemczech. Po 16-godzinnej podróży naszą delegację 20.10.2017r. przywitał Burmistrz Belm Pan Viktor Hermeler wraz z członkami Rady i Komitetu Partnerstwa, kierowanego przez Panią Doris Fritz. Zostaliśmy oprowadzeni po ratuszu w Belm.

Rankiem 21.10.2017r. wraz z delegacją z Gminy Elterlein, zaprzyjaźnionej z Belm, zwiedzaliśmy miasto, w tym OSP w Belm, później Szkołę Podstawową w Vehrte oraz stary młyn wraz z siedzibami stowarzyszeń i muzeami.

Następnie wspólnie: Wójt Gminy Kolno Henryk Duda, Burmistrz Belm Viktor Hermeler, Przewodnicząca Rady Gminy Kolno Krystyna Krasuska oraz członkowie Rady i Komitetu Partnerstwa Doris Fritz oraz Hartmut Stagge, a także Uwe Kehrer z Gminy Elterlein, razem zasadzili drzewo platan przywieziony z Polski, jako żywy symbol zakorzenienia naszego Partnerstwa.

Wieczorną część wizyty przygotowanej przez Dirka Meyer rozpoczęła Msza w kościele św. Dionizego. Następnie przejechaliśmy do Icker, gdzie w Schützenhaus Icker odbyła się oficjalna ceremonia naszego partnerstwa. Rozpoczął ją występ uczniów szkoły podstawowej. Burmistrz Hermeler powitał wszystkich podczas oficjalnego otwarcia. Później Pan Rainer Brackmann, koordynator niemieckiej wymiany młodzieży, zaprezentował zdjęcia z programu wymiany uczniów miedzy naszymi szkołami, która miała miejsce w Kolnie w maju 2017r.

Dalsza część przybrała bardzo oficjalny charakter, gdzie podczas wielu przemów podkreślana była rola naszego 10-letniego partnerstwa i waga naszej przyjaźń.

Wójt Gminy Kolno powiedział w swoim przemówieniu:

Celebrujemy dziś wspólnie 10 Lat Partnerstwa Gminy Kolno z Gminą Belm. To wspaniałe, że po tych 10 latach współpracy czujemy się tak, jakbyśmy znali się od zawsze. Podpisując 26 maja 2006 roku w Kolnie Umowę Partnerską o współpracy pomiędzy Gminą Kolno a Gminą Belm, wraz z ówczesnym Burmistrzem Panem Barnhardem Wellman obiecaliśmy sobie wzajemnie pogłębiać i zapewnić przyjacielskie kontakty między mieszkańcami naszych gmin. Dziś z satysfakcją możemy powiedzieć, że to się nam udało”.

(…)

„Nasze kraje łączy wiele dróg. Niech jedna z nich będzie symbolem naszego partnerstwa. To istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba, nazywana po hiszpańsku Camino de Santiago, która jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych i biegnie poprzez oba nasze kraje w tym przez Gminę Kolno, do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Chciałbym w tym miejscu uroczyście wręczyć Panu Burmistrzowi i naszym przyjaciołom z Gminy Elterlein statuetkę Świętego Jakuba. Niech będzie ona symbolem naszej wspólnej drogi przez kolejne dziesięciolecia naszego partnerstwa. Byśmy zawsze mogli wychodzić sobie naprzeciw i wzajemnie się szanować”.

W tym miejscu jeszcze raz szczególnie gorąco Gratulujemy Panu Frankowi Wolińskiemu, który otrzymał szczególne odznaczenie od Burmistrza Belm - Medal Honorowy, za zasługi położone w budowanie naszego partnerstwa. Podziękowaliśmy Frankowi za wszystko owacjami na stojąco i polskim "Sto Lat!”

W nocy, 23.10.2017r., wróciliśmy do naszego Kolna, około 1200 kilometrów od Belm.

Serdecznie dziękujemy w szczególności: Viktorowi Hermeler, Dirkowi Meyer, Frankowi Wolińskiemu, Doris Fritz oraz Hartmutowi Stagge za ciepłe przyjęcie delegacji z naszej Gminy.