1

Od 17 czerwca obowiązują zmienione zasady wycinki drzew na posesjach prywatnych. Gminy mają obecnie trzy tygodnie na oględziny działki. Zmienione zostały także wymiary drzew, które będzie można usunąć bez zezwolenia.

Po zgłoszeniu chęci wycinki przez właściciela nieruchomości gminny urzędnik ma 21 dni, a nie jak dotychczas 14, na dokonanie wizji lokalnej na działce. Po dokonaniu oględzin gmina ma kolejne 14 dni na wyrażenie ewentualnego sprzeciwu wobec wycinki. Brak sprzeciwu oznaczać ma tzw. milczącą zgodę na przeprowadzenie wycinki.

Od soboty nie trzeba już uzyskiwać zezwolenia na wycięcie topoli, wierzby, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego, jeśli obwód ich pnia na wysokości 5 cm nie będzie przekraczał 80 cm. W przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego ten obwód nie będzie mógł przekraczać 65 cm, a w przypadku pozostałych gatunków drzew - 50 cm.

 

Więcej na stronie internetowej pod adresem:

http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/175174/Wycinka-po-nowemu--Weszla-w-zycie-nowelizacja-ustawy-o-ochronie-przyrody